Pasjansik.pl

Darmowy pasjans w wielu odmianach. Pasjanse online

Pasjans dawniej i dziś

Prawie każdy z nas wie, co to są pasjanse. Starsi ludzie doskonale pamiętają, klasyczne gry karciane rozgrywane na żywo, w pojedynkę lub w gronie znajomych, czy rodziny. Młodsi bardziej znają pasjanse z wirtualnych rozgrywek karcianych. W dzisiejszych czasach prawie każda osoba układa pasjansa za pomocą komputerowej aplikacji. Jaka jest historia tej gry? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule!

karty do pasjansa

Krótka historia pasjansa

Pasjans to gra, która znana jest od kilku stuleci. Dokładna data i miejsce pierwszych rozgrywek nie jest znane, jednak istnieje kilka wersji na temat jej powstania. Jedni uważają, że pasjans to wynalazek francuskiego matematyka Pelissona, jako forma rozrywki dla króla Francji – Ludwika XIV. Z drugiej strony zaś, istnieją przypuszczania, że grę wymyślili francuscy arystokraci uwięzieni w Bastylii. Jedno jest pewne nazwa gry pochodzi od francuskiego słowa “solitaire”, które oznacza cierpliwość, a zasady gry zostały udokumentowane już w czasach Napoleona. W czasach arystokracji była to popularna forma rozrywki, której oddawały się znane postacie historyczne takie jak muzyk Nivolo Paganini, francuska królowa Maria Antonina, czy sam cesarz Napoleon Bonaparte.

Pasjans w dzisiejszych czasach

Aktualnie istnieją pasjanse, które różnią się między sobą nazwą i sposobem rozgrywek. Mimo tej różnorodności wszystkie pasjanse mają wspólne cel i przynoszą szereg korzyści. Celem każdego z nich jest poprawne ułożenie talii kart. Oznacza to, że każdy pasjans wymaga od gracza wytężenia umysłu, cierpliwości, trzymania nerwów na wodzy i konsekwentnego dążenia do celu. Dziś, nie potrzebujemy prawdziwej talii kart, wystarczy komputer z przeglądarką, bądź smartfon, aby zacząć układać pasjansa. Na początku warto sięgać po najprostsze z nich, aby z czasem przejść do bardziej skomplikowanych w układaniu. Pamiętaj jednak, że pasjanse, niezależenie od rodzaju i stopnia trudności, są niesamowicie wciągającą grą karcianą. Wystarczy, że raz ułożysz pasjansa, a będziesz ciągle chciał oddawać się tej wirtualnej karcianej rozrywce.